وبلاگ

همه چیز درباره شماره شبا

همه چیز درباره شماره شبا

در این مقاله به شما درباره شماره شبا می‌گوییم، این شماره شبا چیست و چه کاربردی دارد؟

شماره شبا چیست؟

شبا شناسه شماره حساب بانکی شماست. شماره‌ای 24 رقمی می‌باشد که معرف یک حساب منحصر به فرد در سیستم نظام بانکی ایران است. در واقع یک استاندارد بین‌المللی برای شناسایی حساب‌های بانکی می‌باشد. معادل آن در بانک‌های بین‌المللی  International Bank Account Number) IBAN)  است. هدف این شماره ایجاد یک شبکه‌ی یک‌دست و یک‌پارچه است برای سیستم بانکی در دنیا است.

نحوه دریافت به چه صورت است؟

شما با 3 روش می‌توانید آن را دریافت کنید. روش اول این است که به سایت بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید. در روش دوم شما می‌توانید به خودپرداز بانکی که در آن حساب دارید مراجعه کنید و آن را دریافت کنید. در روش آخر می‌توانید به صورت حضوری به بانک مورد نظر مراجعه کنید و درخواستخود را ارائه دهید.

شما می‌توانید برای دریافت شماره شبا حساب خود، بر روی بانک موردنظر کلیک کنید.

مزایای شماره شبا چیست؟

مانند یک شماره حساب معمولی، تمام اطلاعات آن‌ حساب را دارد. شما می‌توانید با استفاده از این شناسه پول خود را انتقال دهید و نگران چیزی نباشید.

اگر به هنگام وارد کردن آن اشتباهی رخ دهد، متصدی بانک و یا سامانه‌های بانکی متوجه خطا می‌شوند و آن را گزارش می‌دهند. برعکس استفاده از شماره حساب که به هنگام انتقال پول خطای زیادی رخ می‌دهد.

اگر برای حواله‌ای از شماره شبا استفاده می‌کنید، دیگر نیاز نیست نام بانک، کد شعبه و غیره را وارد کرد زیرا تمامی این اطلاعات در این شناسه وجود دارد.

کاربردهای آن

  • خرید ابزارهای بانکی مرتبط به پول نقد مانند دستگاه کارتخوان
  • دریافت درگاه اینترنتی برای فروشگاه‌های آنلاین
  • انتقال وجه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی)
  • انتقال وجه ساتنا(سامانه تسويه ناخالص آتي)

 

تفاوت آن و شماره کارت و شماره حساب

شماره حساب

یک شماره برای شناسایی حساب شما در بانک است و برای انتقال وجه در بین حساب‌های یک بانک کاربرد دارد.

شماره کارت

شماره کارت عموما برای حساب‌های کوتاه ‌مدت سپرده شخصی صادر می‌شود. شماره کارت در سیستم بانکی ایران یکتا است و می‌توان برای جابجایی وجه نقد بین بانکی استفاده کرد. شماره شبا و شماره حساب تاریخ انقضا ندارند ولی شماره کارت تاریخ انقضا دارد.

شماره شبا

هر شماره‌ حساب یک شناسه یکتا دارد که شبا نام دارد و برای انتقال وجه بین ‌بانکی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *