وبلاگ

فین تک چیست؟

فین تک چیست؟

کلمه فین تک از مخفف (Financial Technology) آمده است. در واقع فین تک به معنای استفاده از تکنولوژی در ارائه خدمات مالی به مشتریان است. در ابتدا به عنوان فناوری‌ معرفی شد که در پشت صحنه سیستم‌های مالی و بانکی مورد استفاده قرار می‌گرفت. ولی امروزه فین تک معنای جدیدی به خود گرقته است و به فناوری‌های جدیدی که به دنبال بهبود و اتوماسیون و تحول در خدمات سیستم بانکی و مالی هستند گفته می‌شود.

اگر تا‌به حال برای پرداخت خرید‌های خود از تلفن همراه استفاده کرده‌اید و یا با استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی پولی را به حساب دیگری انتقال داده‌اید و یا موجودی حساب بانکی خود را به صورت آنلاین چک کرده‌اید و یا حتی  از خودپرداز استفاده کرده‌اید به این معنی است که با این فناوری در ارتباط بوده‌اید.

blank

فین تک چگونه صنعت مالی را تغییر داده است؟

پرداخت‌های آنلاین

به وجود آمدن پرداخت‌های آنلاین انقلابی در نحوه‌ی مدیریت حساب‌های بانکی و جریان پول نقد بوده‌است. در دنیای ماشینی امروز، مردم به دنبال راهی آسان و راحت برای رسیدن به خواسته‌هایشان از خرید‌های اینترنتی گرفته تا انجام کارهای بانکی می‌باشند. بر کسی پوشیده نیست هنگامی که صحبت از صرفه جویی در زمان است، بانک‌ها حرفی برای گفتن ندارند. این‌جا است که فناوری با پرداخت‌های آنلاین به کمک می‌آیند.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همیشه در راستای خدمت رسانی بهتر به مشتریان قدم برمی‌دارد. این امر به مجموعه‌های خرید آنلاین هنگامی که ترافیک بازار بالا است کمک می‌کند ضمن پردازش تمامی درخواست‌ها، موجودی تمامی کالاها را به روز نگه دارند و زمان‌بندی‌ها را به بهترین شکل ممکن رعایت کنند.

بهبود تجربه

با پیشرفت تکنولوژی و ورود فین تک به عرصه پرداخت‌های آنلاین خریداران اینترنتی به یک باره رضایتی بالا از تجربه خرید اینترنتی خود به دست آوردند. ورود تکنولوژی به این عرصه باعث افزایش تجربه کاربری و بهبود امنیت در خرید و پرداخت‌های آنلاین شد.

فین تک چه تاثیری بر روی خودپردازها داشته است؟

تکنولوژی فین تک در صنعت بانک‌داری تغییرات بسیاری به وجود آورده است. حسگرهای بیومتریک از جمله پیشرفت‌های آن می‌باشد. این حسگرها به همراه اسکنرهای چشمی در خودپرداز ها به کار رفته‌اند. این خودپردازها که به بیومتریک معروف هستند، براساس شناسایی مولفه های اثر انگشت و عنبیه چشم بصورت همزمان، سرویس دهی می کند.. رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی برای استفاده از خودپردازها دیگر نیاز به حمل کارت‌های بانکی و یاداوری رمز عبور نمی‌باشد. علاوه بر راحتی استفاده از خودپرداز، این امر امنیت استفاده از دستگاه خودپرداز بیشتر از هر زمان دیگری بالا می‌برد.

فین تک در ایران

بر اساس مرکز پژوهش‌های مجلس، پیاده سازی اولین خودپرداز در ایران، ابتدایی ترین نشانه‌های  ظهور Financial Technolog در ایران بود. در حال حاضر شرکت‌های زیادی در ایران در حوزه‌های متفاوتی از فعالیت می‌منند. در این‌جا به برخی از آن‌ها به تفکیک حوزه فعالیت آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پرداخت

blankblankblankblankblank

مدیریت مالی

blankblankblankblankblankblank

بانک‌داری

blankblankblankblank

ارزهای رمزنگاری شده

blankblankblankblankblank

امنیت

blankblank

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *