وبلاگ

سهام عدالت

سود سهام عدالت چقدر است؟

 

blankشرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام کرد سود سهام عدالت تا پایان اسفندماه سال 1400 واریز خواهد شد.

به گزارش واحد خبری شرکت ندای گویا ، آقای فرهانیان اشاره کرد که در سال 99،  ۴۹ میلیون از مشمولان سود سهام عدالت به دلیل مشکل در اطلاعات حساب بانکی  سود سهام خود را دریافت نکردند وی اظهار کرد در تلاشیم سود سال 99 و امسال این افراد را به صورت کامل بحسابشان واریز کنیم.

فرهانیان افزود: سامانه اطلاع رسانی ۱۵۶۹ شرکت سرمایه گذاری آماده پاسخگویی به سهامداران عزیز خواهد بود.

فرهانیان اشاره کرد برخی از سهامداران که اطلاعات حساب بانکی آها مشکل دارد،

پیامکی مبنی بر اصلاح اطلاعات را از سوی سازمان دریافت کرده اند که باید هرچه سریعتر نسبت به ویرایش اطلاعات اقدام نمایند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار اظهار داشت:

میزان سود سال 1400 برای دارندگان سهام ۵۳۲ هزار تومانی، ۵۵۰ هزار تومان خواهد بود. همچنین برای دارندگان سهام بیشتر به نسبت میزان سهام بالاتر است.

و اما سهام عدالت چیست؟

در زمان دولت نهم، از طریق تعاونی عدالت استانی به افراد واجد شرایط نوعی یارانه پرداخت شد. در آن زمان به عنوان سهام عدالت شناخته می شد. این روش از پرداخت یارانه برای اقشار خاص و کمتر برخوردار جامعه بود و در این طرح که از سال 1385 شروع به کار کرد، افرادی که می توانستند بر اساس اظهارنامه های پر شده و همچنین بررسی شرایط و صلاحیت نسبت به خرید سهام عدالت اقدام کنند به فروش رسید.

این سهام در ابتدا مختص افرادی بود که تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی یا رزمندگان بیکار و فاقد شغل ارائه می شد. سپس به افراد دیگر جامعه که مانند دسته اول کمتر برخوردار از رفاه اجتماعی بودند پرداخت شد. در ابتدای طرح سهام عدالت، ارزش اوراق بهادار برابر با 500 هزار تومان بود ولی بعد به یک میلیون تومان نیز رسید.

اما پشتوانه سهام عدالت چیست؟

در واقع پشتیبانی از سهام عدالت توسط شرکت ها و کارخانجات دولتی انجام می شود و 60 شرکت فرابورس دولتی نسبت به پرداخت سود به سهامداران اقدام می کردند. اولین دوره ای که دولت ایران نسبت به پرداخت سود سهام عدالت به سهامداران اقدام کرد، سال 1387 بود که دستور پرداخت آن در سال 1388 انجام شد. اما در سال 1399 و با رشد بازار بورس و با دستور مستقیم رهبر و رئیس جمهور، امکان خرید و فروش سهام عدالت در بازار بورس پیدا شد و از این زمان بود که می توان گفت که بازار بورس با سهام عدالت توانست رشد بیشتری را تجربه نماید.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *