وبلاگ

پولشویی

پول‌شویی به زبان ساده

پولشویی به فرایندی گفته می‌شود که بر روی پول به دست آمده از راه خلاف و غیرقانونی پیاده می‌شود تا پول کثیف تبدیل به یک پول تمیز و قانونی شود. برای مثال خلافکارانی که پول خود را از طریق قاچاق مواد مخدر به دست می‌آورند اقداماتی بر روی پول‌های خود انجام می‌دهند تا آن پول یک پول قانونی به نظر آید و بتوانند از آن استفاده کنند.

تاریخچه و فلسفه‌ی پولشویی

قدمت پولشویی به زمانی برمی‌گردد که پول و سیستم بانک‌داری به وجود آمد. در ابتدا مردم برای جلوگیری از پرداخت مالیات به دولت، ثروت خود را به روش‌های مختلف از دست ماموران امنیتی پنهان می‌کردند و این به خودی خود یک روش پولشویی است. ولی این‌ که واژه‌ی پولشویی از کجا آمده است بر می‌گردد به یکی از بزرگترین تبه‌کاران و گانگستران آمریکایی به نام آل‌کاپون. آل‌کاپون که به صورت ضخمی معروف بود در کنار کارهای غیرقانونی خود یک مغازه‌ی خشک شویی داشت و با وارد کردن پولی که از راه غیرقانونی به دست می‌آورد به حساب‌های خشک‌شویی، پول کثیف را به پول تمیز تبدیل می‌کرد و به اصطلاح پول را میشست.

پولشویی

نحوه کار پولشویی

پولشویی برای سازمان‌هایی که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند ضروری است. زیرا که تنها راه استفاده از این پول‌ها شستن آن‌ها است. در این‌جا به فرایند پولشویی به طور کامل می‌پردازیم. پولشویی شامل 3 مرحله می‌باشد.

قرارگیری

در این مرحله مجرمین به دنبال موسسات قانونی می‌گردند که پول خود را به آن سازمان‌ها وارد کنند. در واقع به دنبال راهی می‌باشند که پول کثیف خود را وارد سیستم مالی واقعی کنند. این مرحله سخت‌ترین و خطرناک‌ترین مرحله برای مجرمان می‌باشد. زیرا که شامل جابجایی مقادیر بسیار زیادی پول نقد می‌باشد. اما قرارگیری از چه راه‌هایی صورت می‌گیرد؟ مرحله قرارگیری به هزاران روش و تکنینک صورت می‌گیرد. در این‌جا چند روش مرسوم در مرحله قرارگیری را برای شما باز می‌کنیم.

یکی از تکنیک‌هایی که استفاده می‌شود، smurfing است. در این تکنیک با توجه سقف واریزی بدون گزارش در هر کشور، پول به دست آمده از راه خلاف را با مبالغ کمتری به حساب افراد مختلفی انتقال می‌دهند و به این صورت این پول را وارد سیستم بانکی می‌کنند. بعد از آن با روش‌های دیگری که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم پول را به فرد خلاف‌کار برمی‌گردانند.

روش دیگری که در مرحله قرارگیری بسیار رایج است قمار کردن است. به این صورت که پول را به قمارخانه‌ها می‌برند و به‌جای آن، ژتون برای بازی دریافت می‌کنند. به سراغ بازی‌هایی می‌روند که احتمال برد در آن‌ها بالا است. پس از اتمام کار ژتون را تحویل می‌دهند و درخواست می‌کنند که پول را به حساب آن‌ها واریز کنند. به این صورت پول وارد سیستم بانکی می‌شد.

کار دیگری که در این مرحله می‎کنند دقیقا مانند کار آل‌کاپون است. یعنی در کنار کار خلاف خود یک کسب‌وکار واقعی راه می‌اندازند و پول کثیف را با دستکاری کردن حساب‌ها به کسب‌وکار خود وارد می‌کنند.

لایه‌گذاری

بعد از این که پول نقد وارد سیستم مالی شد، پول لایه بندی می‌شود. منظور از لایه بندی چیست؟ در واقع منظور از لایه بندی از بین بردن ردپای عملیات و از بین بردن منبع مالی اولیه می‌باشد. به این صورت که از طریق یک سری معاملات طراحی شده برای ایجاد سردرگمی و پیچیدگی، ردگیری منبع این پول را برای بازرسان دشوار می‌کنند. اما چگونه؟ برای مثال پس از وارد کردن پول به سیستم بانکی، پول را به تعداد دفعات بالا به حساب افراد مختلف در کشورهای مختلف واریز می‌کنند و یا شکل ارزی پول را تغییر می‌دهند.

شاید برای شما سوال باشد آیا واقعا این حساب‌ها قابل پیگیری نیست؟ خیر. روزانه میلیون‌ها تراکنش صورت می‌گیرد و مانیتور کردن تمامی این‌ها نیازمند نیرو و هزینه‌ی بسیار زیادی است.

یکپارچه‌سازی یا ادغام

آخرین مرحله از پولشویی ادغام نام دارد. در این مرحله کار تقریبا تمام شده است و پول کثیف تبدیل به پول تمیز و قانونی شده‌ و به منبع اصلی خود باز می‌گردد ولی این بار به صورت قانونی. برای مثال از طریق فاکتور بازی. یعنی چه؟ برای مثال شرکتی وجود دارد که به صورت قانونی در حال فعالیت است و با تعدادی مشتری جعلی قراردادهایی می‌بندد و در اضای این معاملات پول دریافت می‌کند. روش دیگر که در این مرحله از آن استفاده می‌کنند ایجاد یک سازمان خیریه است. به این صورت که از طریق خیرین جعلی، پولی که خودتان در مرحله قبل لایه‌گذاری کرده‌اید را به شما اهدا می‌کنند.

روشی که در پولشویی مبالغ بالا مرسوم می‌باشد، ایجاد شرکت‌های سوری است. این افراد در کشورهایی که قوانین آسان‌تری دارند و مالیاتی از شرکت‌ها نمی‌گیرند یک شرکت‌های سوری ایجاد می‌کنند. یعنی در یک کشور دور افتاده (بهشت پاناما) یک شرکت بر روی کاغذ ثبت می‌شود و پس از آن از طریق مشتریان جعلی و ایجاد ایمیل و قراردادهای جعلی و صحنه سازی‌، از مشتریان جعلی به حساب شرکت سوری پول دریافت می‌کنند.

پولشویی چیست؟

جلوگیری از پولشویی چگونه از وقوع جرم جلوگیری می‌کند؟

علت تمام جرائمی که در دنیا اتفاق می‌افتد پول است. اگر نتوان از پولی که از راه غیرقانونی به دست می‌آید استفاده کرد، چه دلیل دیگری برای وقوع جرم وجود دارد؟ برای مثال فرض کنید شما از راه خلاف به مبلغ بسیار زیادی پول نقد رسیده‌اید. شما نمی‌توانید این پول را به بانک ببرید و به راحتی به حساب خود واریز کنید. ماموران امنیتی به سرعت خبردار می‌شوند و از شما سند و مدرک می‌خواهند که ثابت کنید این پول از راه قانونی به دست آمده است. پس با کمی فکر کردن متوجه می‌شوید که با جلوگیری از پولشویی می‌توان از وقوع جرم جلوگیری کرد و حتی اگر معملات غیر قانونی همچنان وجود داشته باشند و میزان آن‌ها کاهش پیدا نکنند، به راحتی نتوان از پول به دست آمده از آن راه استفاده کرد.

پیشرفت تکنولوژی و ظهور رمز ارز ها

اما ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین چه ارتباطی به پولشویی دارند؟ اساس و پایه ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودن آن‌‌ها و نداشتن مانیتورینگ از سمت دولت‌ها و همچنین ناشناس بودن صاحبان آن‌ها است. با این تعاریف دنیای بیت کوین‌ و ارزهای رمزنگاری شده، بهشت پولشویان است.

دنیا برای جلوگیری از پولشویی چه اقداماتی انجام داده است؟

امروزه جلوگیری از پولشویی یک اقدام بین‌المللی است و بیشتر کشورها برای جلوگیری از تروریسم بر روی آن سرمایه گذاری می‌کنند. این جرم به اندازه‌ای مهم است که تقریبا در تمام سیستم‌های قضایی کشور‌های مختلف واحدی به نام پولشویی وجود دارد. و همچنین یک سازمان جهانی به نام گروه اقدام مالی FATF برای مبارزه با پولشویی به وجود آمده است. بزرگترین کاری که این سازمان کرده است تصویب و انتشار قوانینی برای سیستم مالی کشورها می‌باشد که با اساس کار قرار دادن آن‌ها جلوی پولشویی گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *