وبلاگ

خودپردازهای بیت کوین

بیت کوین چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی خودپردازهای بیت کوین و ساز و کار آن‌ها صحبت کنیم و از اولین خودپرداز بیت کوین موجود در ایران برای شما بگوییم.

برای این‌که از خودپردازهای بیت کوین شروع کنیم. ابتدا باید از خود بیت کوین برای شما بگوییم. این‌که بیت کوین چیست و از کجا آمده است؟ بیت کوین یک واحد پول دیجیتال است که بدون وابستگی و نظارت به یک هسته مرکزی (مانند بانک مرکزی) می‌تواند وارد شبکه ارزی شود، از کاربری به کاربر دیگر فرستاده شود. شما می‌توانید با این ارز دیجیتال تمامی کارهایی که با پول نقد انجام می‌دهید را انجام دهید. خرید کنید، سفارشات آنلاین خود را انجام دهید و یا با آن سرمایه گذاری کنید. این ارز کجا نگه‌داری می‌شوند؟ بیت کوین‌ها به لحاظ فنی در جایی نگه‌داری نمی‌شوند. یعنی جایی به صورت فیزیکی برای نگه‌داری آن‌ها وجود ندارد، زیرا که خود بیت کوین وجود فیزیکی ندارد. در واقع رمزارز‌ها در یک فضای ابری به نام کیف پول ذخیره می‌شوند. به این صورت که آدرس و کد آن‌ها در یک فضای مجازی به نام کیف پول الکترونیکی ذخیره می‌شوند.

blank

چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

استخراج یا ماینینگ به چه معناست؟ به فرایندی که برای استخراج رمزارزها و تراکنش‌های آن انجام می‌گیرد استخراج می‌گویند. ماینرها با حل کردن مسئله‌های ریاضی پیچیده اقدام به استخراج رمزارزها می‌کنند. روزانه کامپیوترهای بسیاری در نقاط پراکنده‌ای از دنیا در حال خرید و فروش با استفاده از بیت کون می‌باشند. افرادی باید باشند که این تراکنش‌ها را تایید و پیگیری کنند و همچنین کیف پول‌های دیجیتال را به‌روز نگه دارند. کار ماینرها دقیقا همین است.  تایید تراکنش‌های انجام شده با رمزارزها. و اما این کار چه سودی برایشان دارد؟ بخشی از کارمزد تراکنش را به عنوان دستمزد خود در نظر می‌گیرند.

بیت کوین

بلاک‌ چین‌ها

اگر در طی 10سال اخیر به دنبال سرمایه‌گذاری و خرید ارزهای دیجیتال بوده اید به احتمال زیاد با بلاک‌چین‌ها آشنا هستید. اگر بخواهیم این کلمه را معنی کنیم، به معنای زنجیره‌ای از بلوک‌‌ها است ولی نه به معنی سنتی آن. در واقع منظور اطلاعات دیجیتالی (بلوک) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیر) است.

در دنیای رمز ارزها، بلاک‌چین‌ها به عنوان شبکه پرداخت رمزارز‌ها شناخته می‌شوند. شبکه پرداخت چیست؟ همان چیزی است که ما را قادر میسازد با یکدیگر تراکنش داشته باشیم. یعنی به ما این امکان را می‌دهد که ارزها را ارسال و یا دریافت کنیم.

اما بلاک چین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در ابتدای امر هنگامی که بلاک چین تشکیل شد، اطلاعات در هر یک از بلوک‌ها قرار می‌گیرند و به صورت زنجیره در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. سپس تایید کننده‌ها که در این جا همان ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) هستند به تایید تراکنش‌ها می‌پردازند.

بلاک چین

و اما خودپردازهای بیت کوین چیست؟

این خودپردازها که نام دیگر آن BTM می‌باشند، یک کیوسک متصل به اینترنت است با استفاده از آن می‌توان رمزارزها را به ارز رایج کشور و یا برعکس تبدیل کرد. استفاده از خودپردازهای بیت کوین به تدریج در سراسر دنیا رایج شده است. شرکت سیتکس اولین شرکتی بود که خودپردازهایی تولید کرد که بیت کوین را به پول رایج کشور تبدیل می‌کند.

این خودپردازها مانند خودپردازهای معمولی به شبکه مالی متصل می‌شوند و خدمات بیت کوین ها را به صورت شفاف و قانونی ارائه می‌دهند. این خودپردازها روشی امن برای استفاده و خرید ارزهای دیجیتال می‌باشد.

ممکن است فکر کنید استفاده از خودپردازهای ارز دیجیتال کار بسیار دشواری است و نیاز به تخصص خاصی دارد. ولی باید به شما بگوییم که هرکسی که دانش استفاده از خودپردازهای معمولی را داشته باشد، از خودپردازهای ارز دیجیتال نیز می‌تواند استفاده کند.

بیت کوین

خرید بیت کوین با استفاده از خودپردازها

قدم اول : شماره همراه خود را وارد کنید

قدم دوم : کد احراز هویتی که برای موبایلتان ارسال شده است را وارد کنید

قدم سوم : کد QR کیف پول الکترونیک خود را با استفاده از دوربین مانیتور خودپرداز اسکن کنید

قدم چهارم : پول نقد خود را در جایگاه مخصوص دستگاه قرار می‌دهید.

قدم پنجم : پس از فشار دادن دکمه تایید میبینید که کیف پول الکترونیک خود شارژ شده است.

خودپردازهای ارز دیجیتال در ایران در اول راه خود می‌باشند و برای بسیاری از افراد چیزی ناشناخته است. با گذشت زمان و پیشرفت و همه‌گیر شدن ارزهای دیجیتال در بین مردم، خودپردازهای بیت کوین نیز جایگاه خود را پیدا خواهند کرد و محبوب خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *