وبلاگ

پیش شماره کارت بانکی

پیش شماره کارت های عابر بانک در سیستم بانکی کشور

دانستن پیش شماره کارت های عابربانک سیستم بانکی کشور در خیلی موارد می تواند کاربردی باشد. شاید شما هم در موقعیتی قرار گرفته باشید که نیازمند این باشید تا از روی پیش شماره کارت بانکی، متوجه شوید که کارت مقصد مربوط به کدام بانک است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم.

پیش شماره بانک چیست و چه کاربردی دارد؟

شماره کارت عابر بانک از 4 قسمت 4 رقمی تشکیل شده که جمعا 16 رقم است. شش رقم اول کارت نمایان گر بانک مربوطه است. کدبندی منظم و به خصوص پیش شماره کارت بانکی، مزایای زیادی دارد که در این مقاله به دو مورد مهم آن اشاره خواهد شد:

1- افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات بانکی

شبکه بانکی کشور، یک شبکه کامپیوتری بسیار پیچیده است! همیشه پیچیدگی باعث کاهش سرعت می شود. بنابراین برای افزایش سرعت انجام عملیات باید از الگوریتم های کاملا بهینه استفاده شود تا تاخیر اجرای عملیات به حداقل برسد. پیش شماره کارت بانکی یک روش بسیار مناسب برای افزایش سرعت انتقال اطلاعات در شبکه بانکی کشور است. برای مثال وقتی که شما می خواهید مبلغی رو از کارت بانک ملی به کارت بانک صادرات واریز کنید، دستگاه با استفاده از پیش شماره کارت بانکی مقصد سریعا تشخیص میدهد که حساب مورد نظر مربوط به بانک صادرات است و دیگر لازم نیست کل دیتابیس بانکی کشور را جستجو کند تا صاحب آن کارت بانکی را پیدا کند. این مزیت در تمام تراکنش های بانکی می تواند تاثیرگذار باشد. اگر هر بانک پیش شماره اختصاصی نداشته باشد، برای هر تراکنش بانکی، نرم افزار ATM برای تشخخیص صاحب کارت باید کل دیتابیس بانکی کشور را جستجو می کرد.

1- تسریع پروسه کشف جرایم بانکی

اگر دیتابیس هر سازمانی، مرتب و دقیق باشد، پروسه کشف جرایم خیلی سریع تر انجام می شود. اگر چه قوه قضاییه و وزارت اطلاعات منابع اطلاعاتی وسیعی برای کشف جرم دارند، اما قطعا اصول تولید شماره حساب بانکی می تواند به عنوان یکی از متدهای پروسه کشف جرایم بانکی موثر باشد.

فهرست پیش شماره کارت بانکی همه بانک های کشور

اکثر افراد جامعه کم و بیش با پیش شماره های کارت های عابربانک آشنایی دارند. این پیش شماره ها در زمان انجام امور بانکی، کمک بسیار زیادی به کاربران می کند. برای مثال، بارها اتفاق افتاده که یک فرد شماره کارت خود را برای فرد دیگر از طریق پبامک ارسال می کند، اما از آنجایی که خط فارسی از راست به چپ می باشد، شماره کارت پس و پیش ارسال می شود و قابل تشخیص نیست. اما اگر پیش شماره بانک ها را بدانید، شما متوجه شماره کارت خواهید شد . در جدول زیر 6 رقم اول شماره کارت بانکی مهمترین بانک های کشور را جمع آوری کردیم:

پیش شماره کارت بانکی
پیش شماره کارت های عابربانک ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *