وبلاگ

یو پی اس - خودپرداز

UPS چیست؟

یو پی اس (UPS) به معنی منبع تغذیه بی‌وقفه و مخفف عبارت Uninterruptible power supply می‌باشد. یو پی اس یک منبع تغذیه الکترونیکی است که وظیفه آن تامین بدون وقفه انرژی مصرفی می‌باشد. در واقع UPS با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری، برق مورد نیاز تجهیزات مصرف کننده را تامین می‌کند. یو پی اس بین برق شهری و دستگاه‌های مصرف کننده قرار می‌گیرد و علاوه بر تامین برق دستگاه هنگام قطع برق شهری، برق شبکه را تثبیت و تنظیم می‌کند و مانع از ایجاد نوسان و اختلال در شبکه و آسیب رسیدن به تجهیزات حساس مصرف کننده می‌شود. یو پی اس در خودپرداز نقش کاربردی دارد که در زیر به آن می پردازیم.

نقش یو پی اس در خودپرداز

استفاده از یو پی اس (UPS) برای دستگاه خودپرداز یا همان ATM به دلیل حساسیت قسمت‌های مختلف آن در برابر نوسانات و قطع شدن جریان برق بسیار ضروری می‌باشد. یکی از کاربردهای یو پی اس در خودپرداز بالا بردن امنیت و مانیتورینگ آن و همچنین جلوگیری از آسیب رسیدن به برد و سنسورها به هنگام قطعی برق می‌باشد.

اهمیت استفاده از یو پی اس برای خودپرداز

در بین سیستم‌های بانکی دستگاه خودپرداز به دلیل کارایی و خدماتی که به مردم ارایه می‌دهد از محبوبیت بیشتری برخوردار است. شما ممکن است به روستایی بروید و هیچ شعبه‌ای از بانک در آن‌جا نباشد ولی حتما حداقل یک خودپرداز را در آن‌جا پیدا خواهید کرد. خودپردازها در مناطق دور افتاده‌ای که هیچ بانکی وجود ندارد قرار دارند و در حال خدمت رسانی به مردم می‌باشند. از این رو مهم است که این دستگاه‌ها در تمامی ساعات روز به برق شهری متصل باشند و بی‌وقفه کار کنند.

متاسفانه جریان برق شهری در هیچ کجا بدون قطعی و نوسان نیست. این نوسانات می‌تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه‌های الکتریکی گران قیمتی همچون خودپرداز شود. اما خودپرداز شما با دارا بودن یو پی اس از این آسیب‌ها در امان است. دستگاه یو پی اس با ذخیره برق در باتری و از بین بردن نوسانات و تنظیم ولتاژ از آسیب دیدن قسمت‌های حساس دستگاه خودپرداز جلوگیری می‌کند.

انواع یو پی اس در خودپرداز

یو پی اس آنلاین

یو پی ­اس آنلاین مبتنی بر روش تبدیل دوگانه Double Conversion کار می‌کند. یعنی ولتاژ ac که همان برق شهری است را دریافت کرده و با استفاده از یک‌سو ساز به ولتاژ dc یا برق مستقیم تبدیل می‌کند. در واقع در این نوع از UPSها هنگامی که جریان برق وصل است، از طریق یو پی اس تنظیم و تمامی نویزهای اضافی فیلتر می‌شود. همچنین هنگام قطعی برق، انرژی ذخیره شده در باتری، برق تجهیزات متصل را تامین می‌کند. ما این مدل از یو پی اس را برای دستگاه‌های حساس و گران قیمت مانند خودپرداز پیشنهاد می‌کنیم.

انواع یو پی اس - خودپرداز
یو پی اس آنلاین – در شرایط عادی
انواع یو پی اس - خودپرداز
یو پی اس آنلاین – بعد از قطع جریان برق

یو پی اس آفلاین

به هنگام استفاده از UPS آنلاین، برق مصرفی دستگاه از برق شهری گرفته می‌شود و در هنگام قطعی برق یو پی اس وارد عمل می‌شود. در این مدل از یو پی اس‌ها دیگر خبری از فیلتر کردن امواج و نوسانات جریان برق شهری نیست و تنها وظیفه آن‌ها تامین برق مصرفی شبکه در صورت قطعی برق است. بنابراین این مدل از یو پی اس‌ها میزان حفاظت کمتری از دستگاه را دارند.

انواع یو پی اس - خودپرداز
یو پی اس آفلاین – در شرایط عادی
انواع یو پی اس - خودپرداز
انواع یو پی اس آفلاین – بعد از قطع جریان برق

یو پی اس تعاملی (Line Interactive)

در صورت وجود برق شهر خروجی یو پی اس مستقیما از برق شهر تامین می شود، با این تفاوت که یک ترانس افزاینده و کاهنده وظیفه تنظیم دامنه ولتاژ خروجی در بازه 20 ولتی را دارد. در صورت قطعی برق، خروجی به مدت 4 الی 15 میلی ثانیه بدون برق خواهد بود و پس از آن یو پی اس انرژی خود را از باتری تامین خواهد کرد.

انواع یو پی اس - خودپرداز
یو پی اس لاین اینتراکتیو – در شرایط عادی
انواع یو پی اس - خودپرداز
یو پی اس لاین اینتراکتیو – بعر از قطع جریان برق

یو پی اس پیشنهادی ندای گویا برای خودپرداز شما

دستگاه‌های یو پی اس با توجه به عملکرد و طراحی متفاوتی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند که در بالا به توضیح آن‌ها پرداختیم. این یو پی اس ها از لحاظ مشخصات فنی و ویژگی ها با هم تفاوت هایی دارند، که باعث کارایی متفاوت آنها شده است. بنابراین لازم است به هنگام خرید یو پی اس برای خودپرداز به نکاتی توجه کنید.

از آن‌جا که خودپرداز یک دستگاه الکتریکی گران قیمت و حساس می‌باشد، ما به شما یو پی اس‌های آنلاین را معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با خرید یو پی اس‌های آنلاین از هر گونه آسیب به خودپرداز خود چه در موارد قطعی برق و چه به هنگام نوسانات امواج جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *