وبلاگ

ارت اکتریکی در خودپرداز

کاربرد ارت الکتریکی چیست؟

پیش از آن‌که با ارت الکتریکی آشنا شوید، باید با تعریف ارت آشنا شوید و بدانید چه کاربردی دارد. ارت یک سیستم در مدارهای الکتریکی برای جلوگیری از برق‌گرفتگی می‌باشد. در واقع ارت برای وسیله‌ها و قطعاتی استفاده می‌شود که ممکن است دچار نشتی جریان برق شوند. ارت چگونه مانع از ایجاد برق‌گرفتگی می‌شود؟ با اتصال سیم فاز و سیم نول به سیستم، اگر مدار دچار نشتی جریان برق باشد این سیم با اتصال کردن مدار به زمین آن را خنثی کرده و مانع از ایجاد جرقه و آتش‌سوزی می‌شود.

چرا ارت کردن ضروری است؟

  • برای حفظ ایمنی و تامین امنیت جان انسان و جلوگیری از برق گرفتگی و همچنین جلوگیری از آسیب احتمالی دستگاه و یا خسارت زدن و آتش سوزی در ساختمان‌ها
  • علت دیگر استفاده‌ی ارت برای تثبیت ولتاژ می‌باشد.
  • محافظت در مقابل اضافه ولتاژ

انواع ارت

  • چاه ارت
  • ارت الکتریکی

چاه ارت

چاه ارت یک چاله است که در عمقی از خاک در حدود 4 تا 8 متر حفر شده که به یک رطوبت نسبی رسیده است. در واقع چاه ارت متشکل از یک سیم و صفحه‌ی مسی است که به یکدیگر جوش خورده‌اند است که اطراف صفحه با مواد بتونیت پوشانیده شده است. سیم مسی از چاه بیرون می‌آید و به دستگاه‌ها وصل می‌شود. وظیفه این سیستم این است که هر جریانی که به دستگاه می‌رسد را به زمین انتقال دهد.

چاه ارت

ارت الکتریکی

ارت الکتریکی دستگاهی است که جایگزین چاه‌های ارت شده است. این سیستم‌ها در واقع ولتاژ و جریان الکتریکی بر روی بدنه‌ی فلزی دستگاه را به خود جذب میکند و به سرعت برق را قطع می‌کند. بدین ترتیب مانع از ایجاد جرقه می‌شود.

ارت الکتریکی

مزایای سیستم ارت الکتریکی

  • به‌روزتر از چاه ارت
  • سرعت بسیار بالا در قطع اتصال برق
  • نصب سریع آسان و راحت
  • هزینه‌ی کمتری نسبت به چاه ارت
  • نسبت به چاه ارت عمر بسیار طولانی‌تری دارد

در نهایت اگر صاحب دستگاهی هستید مانند خودپرداز و یا مالک ساختمان و جایی می‌باشید حتما برای حفظ ایمنی دستگاه و اطرافیان باید از ارت استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما ارت الکتریکی می‌باشد.

کاربرد ارت الکتریکی در خودپرداز

کار ارت در خودپرداز این است که جریان بدنه را حذف می‌کند. این ارت‌ها از 3 قسمت سوییچینگ، تخلیه الکتریکی و مدار وسط تشکیل شده است.

سیستم سوییچینگ : به هنگام افزایش ولتاژ به سرعت جریان خروجی را قطع میکند. این قطع جریان برق لحظه‌ای خواهد بود و کوتاه‌تر از آن است که باعث خاموشی دستگاه شود. از این رو این سیستم باعث حفظ امنیت شما و دستگاهتان می‌شود.

سیستم تخلیه الکترونیکی : کار این سیستم این است که القا بر روی بدنه را حذف کند و ولتاژ بر روی بدنه را همواره بر روی صفر نگه دارد. بدین ترتیب این سیستم باعث حفظ عایق بندی قطعات دستگاه و بدنه می‌شود و عمر کارکرد دستگاه را افزایش می‌دهد.

مدار وسط : وظیفه این قسمت برقراری ارتباط میان مدار سوییچینگ و مدار تخلیه الکتریکی است. وظیفه اصلی این قسمت یکسان‌سازی عملکرد دستگاه با زمین مرجع شبکه برق سراسری می‌باشد.

ارت الکتریکی که ندای گویا برای خودپردازها تهیه می‌کند، ارت الکترونیکی کنزا صنعت الموت می‌باشد.

در پایان اعلام می‌گردد که سیستم ارت الکترونیکی هیچ ارتباطی به کلید‌های محافظ جان که به نام‌های FI، RCD و F. & G. هستند، ندارد. کلید‌های محافظ جان دارای مکانیزم ساده هستند و صرفاً یک نشت یاب هستند، ولی سیستم ارت الکترونیکی یک نشت گیر است و جریان‌های القایی را به سمت خود جذب می‌کند و در صورت اتصال بدنه به سرعت برق را قطع می‌کندمی‌توانید برای خرید ارت های الکترونیکی با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس

061-34492226-8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *