وبلاگ

خودپرداز غیرنقدی-cashless

خودپردازهای غیرنقدی و یا Cashless ATM

سازمان‌های دولتی و بانک‌ها، مدت‌ها است که مردم را به کاهش استفاده از پول نقد تشویق کرده‌اند. از این رو بر اساس نیازهای روز جامعه خودپرداز غیرنقدی و یا cashless ها پا به عرصه بانک‌داری نهاده‌اند.

خودپردازهای غیرنقدی در واقع مشابه خودپردازهای معمولی که ما می‌شناسیم هستند با این تفاوت که قابلیت برداشت وجه را ندارند. یعنی شما می‌توانید تمام عملیات و تراکنش‌ها از جمله استعلام مانده‌حساب، کارت به کارت، پرداخت قبوض و غیره را با این خودپرداز انجام دهید. این مدل از خودپرداز غیرنقدی کمک بسیار بزرگی به کاهش ترافیک در مقابل خودپردازهای معمولی کرده است. به این صورت که استفاده کنندگان از خودپرداز به 2‌ گروه تقسیم می‌شوند. افرادی که نیاز به برداشت وجه دارند و افرادی که تراکنشی به جز دریافت وجه نقد دارند.

blank

و اما خودپرداز غیرنقدی(cashless) چه مزایا و معایبی دارند؟

مزایای cashless ها

  • سرعت بالاتری در انجام تراکنش‌ها نسبت به خودپردازهای معمولی دارند.
  • ایجاد یک مدل کسب‌وکار امن به این دلیل که نیاز به پول زیادی ندارند و دردسرهای پول‌گذاری را ندارند.
  • نسبت به خودپردازهای معمولی بسیار کوچک‌تر هستند و به جای کمتری نیاز دارند. به طور معمول این مدل از خودپردازها بر روی پیشخوان قرار می‌گیرند.
  • ریسک وجود شیادان و دزدان را در اطراف خودپرداز کاهش می‌دهد به این دلیل که دیگر پول نقدی برای دزدیدن وجود ندارد.
  • هزینه‌ی نگه‌داری کمتری نسبت به خودپردازهای معمولی برای صاحبان دستگاه دارد، در واقع به‌صرفه تر است.
  • نصب و راه‌اندازی آن بسیار ساده است. فقط کافی است آن را به برق بزنید.

معایب cashless ها

  • هزینه کارمزد خودپرداز غیرنقدی (cashless) از هزینه کارمزد خودپردازهای معمولی بیشتر است و این باعث می‌شود مردم از آن شکایت داشته باشند.
  • برای صاحبان خودپرداز سود کمتری به همراه دارد، زیرا که درصد بسیاری از سود حاصل از خودپرداز حاصل از کارمزد‌های برداشت وجه نقد می‌باشد.

ما جایگزینی کامل دستگاه‌های cashless و حذف پول نقد از معاملات روزمره را اصلا توصیه نمی‌کنیم.

از جمله این‌که اگر حساب شما هک شود و یا مشکلی برای حساب پیش آید که نتوانید تراکنش بانکی انجام دهید، دیگر پول نقدی وجود ندارد که از آن استفاده کنید. با حذف شدن پول نقد از زندگی روزانه بسیاری از کسب و کارهایی که به پول نقد وابسته هستند از بین می‌رود و این‌گونه شکاف بین غنی و فقیر بیشتر می‌شود و آن‌ها که حساب بانکی ندارند به مشکل زیادی بر می‌خورند. و همچنین در صورت خرابی دستگاه‌ها هیچ راهی برای پرداخت مشتری وجود ندارد و به عبارتی آن سیستم فلج می‌شود.

پس بهترین حالت این است که خودپردازهای غیرنقدی در کنار خودپردازهای سنتی در جهت خدمت رسانی به جامعه در کنار یکدیگر ادامه دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *