وبلاگ

کش دیسپنسر - cash dispenser

قطعات خودپرداز (پرداخت کننده پول نقد)

در ادامه‌ی معرفی قطعات خودپرداز، امروز به معرفی پرداخت کننده پول نقد و یا دیسپنسر می‌رسیم. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شود و به شناخت بهتری از خودپردازها برسید.

کش دیسپنسر چیست؟

کش دیسپنسر و یا پرداخت کننده اسکناس که برخی آن را به نام Cash Dispenser می‌شناسند، یکی از قطعات مهم خودپرداز است که وظیفه آن پرداخت پول نقد درخواستی به مشتری است. هر دیسپنسر از دو قسمت کاست‌ اصلی و کاست ریجکت تشکیل شده است.

کاست‌ها

کاست‌ها محل نگه‌داری اسکناس می‌باشند. به طور معمول تعداد کاست‌های یک دیسپنسر چهار عدد می‌باشد. که کاست‌ اول برای نگه‌داری اسکناس‌های پنجاه تومانی قدیم، کاست دوم برای اسکناس‌های پنجاه تومانی جدید، کاست سوم برای اسکناس ده هزار تومانی و کاست آخر برای اسکناس‌های پنج هزارتومانی می‌باشد. البته این را در نظر بگیرید که ارزش‌گذاری کاست‌ها با انتخاب شما است و می‌تواند تغییر کند. چیزی که در این‌جا عنوان کردیم، مقادیر رایج ارزش‌گذاری‌های کاست‌ها می‌باشد.

کاست خودپرداز-دیسپنسر

ریجکت

ریجکت در واقع یک کاست می‌باشد ولی ارزش‌گذاری نمی‌شود. اما وظیفه کاست ریجکت چیست؟ اگر به هر دلیلی عملیات دریافت وجه نقد به پایان نرسد و از حساب مشتری کسر شود ولی وجه نقدی دریافت نکند، این پول به کاست ریجکت می‌رود. برگشت پول به کاست ریجکت دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. برای مثال ممکن است ابعاد و ضخامت پول درون دستگاه با آن چیزی که در پردازنده خودپرداز تعریف شده باشد متفاوت باشد و یا دستگاه تشخیص بدهد که پول تقلبی درون دستگاه است و یا حتی مشتری پول دریافتی از خودپرداز را برندارد. در تمامی این حالات وجه نقد به کاست ریجکت برمی‌گردد.

تکنولوژی دیسپنسر

به نحوه خروج اسکناس از کاست تکنولوژی دیسپنسر گفته می‌شود. در کنار تکنولوژی دیسپنسر، دو تکنولوژی اصطکاکی و مکنده در خودپرداز استفاده می‌شود. در روش اصطکاکی، غلطک‌ها با چرخیدن بر روی اسکناس‌ها آن‌ها را از کاست خارج می‌کنند. در تلنولوژی مکنده اسکناس‌ها به وسیله پمپ هوا مکیده می‌شوند و از کاست خارج می‌شوند.

این‌که بابت هر وجه درخواستی توسط مشتری چه تعداد اسکناس از هر نوع آن خارج شود، به نرم‌افزار آن خودپرداز و پروتکل‌های استفاده شده در آن بستگی دارد.

Dispense و Present

پس از خروج اسکناس‌ها از کاست که به آن دیسپنس گفته می‌شود، اسکناس‌ها در یک محل جمع می‌شوند. خودپرداز در اکثر موارد به کارتخوان دستور خروج کارت را می‌دهد و پس از دریافت کارت توسط مشتری، به دیسپنسر دستور پرداخت داده می‌شود. به باز شدن دریچه خروجی و تحویل اسکناس به مشتری از دریچه شاتر، عملیات Present گفته می‌شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *