وبلاگ

skimming

جلوگیری از Skim شدن

مجرمین میتوانند حتی بدون روبه‌رو شدن با قربانی از کارت اعتباری او با خودپرداز دزدی کنند. اما چگونه؟ با عملیات Skimming. کلاهبرداران می‌توانند با اتصال یک قطعه الکترونیکی به قسمت کارتخوان خودپرداز اطلاعات کارت مشتری را شنود کرده و به سرقت ببرند. گاهی انقدر این کار را خوب انجام می‌دهند که تشخیص آن بسیار دشوار است.

skimming

عملیات Skimming چیست؟ و چگونه انجام می‌گیرد؟

کلاهبردار یک قطعه الکترونیکی را وارد کارتخوان دستگاه می‌کند. این قطعه قابلیت ذخیره کردن اطلاعات کارت را دارد. پس از آن‌که قطعه درون کارتخوان قرار گرفت، مشتری از همه چیز بی‌خبر به پای دستگاه می‌آید و کارت خود را وارد کارتخوان تقلبی می‌کند. حال سارق به 3 روش می‌تواند رمز کارت شما را به سرقت ببرد. ممکن است سارق در نزدیکی خودپرداز قرار بگیرد و شمارا در حال وارد کردن رمز خود ببینید. همچنین می‌تواند از صفحه کلید تقلبی استفاده کند که رمز وارد شده را ذخیره کند. روش دیگر این است که یک دوربین در آن نزدیکی نصب کند به صورتی که بتواند حرکت دست شمارا ضبط کند.

حال اطلاعات کارت اعتباری مشتری در دستگاه کارتخوان تقلبی ذخیره شده است و کلاهبردار با یکی از 3 روشی که ذکر کردیم رمز کارت را در دست دارد. پس از اتمام کار شما با دستگاه، به پای خودپرداز رفته و کارتخوان تقلبی را برمی‌دارد. به محلی مناسب می‌رود و با داشتن یک کارت مغناطیسی خام و همان کارتخوان تقلبی، اطلاعات کارت شما را بر روی آن می‌ریزد. حال می‌تواند به پای دستگاه برود و حساب شما را خالی کند.

اسکیمینگ

چگونه از Skim شدن در امان باشیم؟

نکته‌ی اولی که باید توجه کنید این است که به هنگام استفاده از خودپرداز، مهم نیست کجا باشید، حتما یک نگاه کلی به خودپرداز بکنید و اگر متوجه چیزی غیر معمول شدید در استفاده از دستگاه شک کنید و از دستگاه دیگری استفاده کنید. همچنین  سعی کنید از خودپردازهایی استفاده کنید که در مکان‌های پر رفت‌وآمدی قرار دارند. قرار دادن دستگاه Skimmer بر روی خودپرداز در مکان‌های شلوغ دشوار تر می‌باشد. حساب بانکی خود را مرتب چک کنید تا اگر متوجه چیز غیرمعمولی شدین، به‌سرعت متوجه آن شوید و حساب خود را ببندید و یا اطلاعات کارت خود را تغییر دهید.

امیدواریم که با رعایت این نکات احتمال این‌ که گیر سارقان و کلاهبرداران بیوفتید به حداقل برسد.

و اما ندای گویا برای جلوگیری از اسکیم شدن چه تدابیری برای خودپردازها دیده است؟ تمامی خودپردازهای ارائه شده توسط شرکت فنی‌ومهندسی ندای گویا مجهز به دستگاه Anti Skimming می‌باشند. با نصب آنتی اسکیمینگ‌ها در ورودی کارتخوان‌های خودپردازها، اسکیمرها دیگر قادر به نصب دستگاه skimmer نخواهند بود.

Anti-Skimmer- خودپرداز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *