وبلاگ

رمز پویا

رمز پویا چیست؟

رمز پویا و یا اسم دیگر آن رمز یکبار مصرف (OTP) مخفف کلمه One Time Password می‌باشد. رمز پویا یک کد منحصر به‌فرد است که پس از هربار تولید آن، طی یک بازه زمانی مشخص که معمولا بین 60 تا 120 ثانیه است، قابلیت یک‌بار استفاده را دارد.

چرا رمز یکبار مصرف؟

بانک مرکزی ابتدای شهریور 98 تصمیم بر اجبار استفاده از رمزهای یکبار مصرف را گرفت و به تمام بانک‌ها و موسسات این تصمیم را ابلاغ کرد و تصمیم بر آن شد که از ابتدای دی ماه 98 این را به صورت یک قانون در بیاورند.

این رمزهای یکبار مصرف در واقع یک لایه محافظتی بیشتر برای تراکنش‌های بانکی شما می‌باشند. به این صورت که اگر مشخصات کارت اعتباری شما توسط شیادان اینترنتی به سرقت رود، بدون داشتن این رمز نمی‌توان از آن استفاده کرد. استفاده از این رمزهای پویا سوء استفاده از کارت بانکی را تقریبا به صفر می‌رساند. این روزها هکرها و دزدان اینترنتی بسیار باهوش‌تر از قبل شده‌اند و راحت‌تر می‌توانند رمزهای ثابت بانکی را پیدا کنند. و مشکل از جایی شروع می‌شود که اکثر مردم یک رمز ثابت برای کارت‌های مختلف دارند. (مقاله‌ی امنیت کارت بانکی را مطالعه کنید) با فعالسازی رمز یکبار مصرف دیگر شما یک رمز ثابت ندارید، و برای هر تراکنش بانکی که قصد دارید انجام دهید یک فرصت کوتاه دارید تا از رمز تولید شده استفاده کنید.

ما به شما پیشنهاد میکنیم که هرچه سریع تر رمز یکبار مصرف خود را فعال کنید و حساب های بانکی خود را امن کنید و از هک شدن کارت اعتباری خود جلوگیری کنید.

چگونه رمز پویا را فعال کنیم؟

روش‌های مختلفی برای فعالسازی رمز پویا وجود دارد از جمله ارسال پیامک که می‌توانید  با مراجعه به شعب بانکی درخواست فعالسازی آن را بدهید و یا از طریق اپلیکیشن همراه بانک مورد نظر اقدام نمایید. ما در یک مقاله به طور کامل نحوه فعالسازی رمز پویا کارت‌های اعتباری موسسه کوثر را شرح داده‌ایم.

آیا استفاده از رمز پویا دشوار است؟

ممکن است برای انجام تراکنش‌های کوچک مانند خرید شارژ و پرداخت قبوض و یا کارت به کارت مبالغ پایین، استفاده از رمز یکبار مصرف وقت گیر و دشوار باشد. پیشنهاد ما این است که برای انجام تراکنش‌های کوچک از برنامه‌های کیف پول استفاده کنید، به این صورت که کیف پول الکترونیک خود را شارژ کنید و برای اقداماتی از قبیل خرید شارژ  از آن‌ استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *