وبلاگ

کارتخوان

کارتخوان چیست؟

کارتخوان در معنای عام به معنای نقطه‌ی پایانی فروش است. در واقع دستگاه کارتخوان به عنوان نقطه مرکزی فروش و نقطه‌ی طلاقی فروشنده و خریدار می‌باشد.

اگر بخواهیم ساده بگوییم، دستگاهی است که به وسیله‌ی آن می‌توانید پرداخت‌های خود را با کارت اعتباری انجام دهید بدون آن که لازم باشد پول نقد با خود حمل کنید.

این دستگاه‌ها قابلیت‌های دیگری دارند از جمله این‌که شما میتوانید موجودی حساب خود را بگیرید، شارژ اعتباری خریداری کنید و همچنین قبض‌های خود را پرداخت کنید.

جالب است بدانید که در ابتدای به‌وجودآمدن کارتخوان‌ها، فروشگاه‌ها و کسب و کارها فقط و فقط می‌توانستند آن‌ها را از بانک‌ها به صورت امانتی دریافت کنند و اینکه هر شخصی هم نمی‌توانست صاحب یک خودپرداز شود و حتما با ارائه مدارک باید ثابت می‌کرد که دارای یک کسب و کار است تا بانک آن را در اختیارش می‌گذاشت. ولی امروزه شما می‌توانید کارتخوان‌ها را از شرکت‌ها و فروشندگاه تجهیزات بانکی بدون دخالت بانک‌ها خریداری کنید بدون اینکه حتی کسب و کاری داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن اشاره کنیم این است که تمامی تراکنش‌ها با کارتخوان رایگان بوده و شامل هیچگونه کارمزدی نمی‌شوند.

انواع کارتخوان

کارتخوان‌ها بر اساس نحوه‌ی اتصال آن‌ها به چند مدل تقسیم میشوند.

کارتخوان تلفنی (Dial Up)

این مدل کارتخوان‌ها نسل اول بودند که به وسیله‌ی تلفن‌های ثابت به سیستم شتاب متصل می‌شدند. با این‌که اولین نسل کارتخوان‌های به بازار آمده بودند هنوز هم بسیار پرفروش و پر استفاده هستند.

کارتخوان شبکه‌ای (LAN)

در این مدل از برای اتصال به شبکه شتاب از کارت شبکه‌ استفاده می‌شود. در واقع در پشت دستگاه یک پورت شبکه وجود دارد که میتوانید آن پورت را با کابل LAN به مودم و نقطه اتصال اینترنتی خود وصل کنید. این مدل از کارتخوان‌ها برای مکان‌هایی مناسب است که تعداد تراکنش‌ها بسیار بالا است و نیازمند سرعت بالایی هستند.

کارتخوان Wi-Fi

این مدل قادر به اتصال به شبکه‌ی وای‌فای میباشند. فرض کنید که در یک فروشگاه بسیار بزرگ نیاز به 50 دستگاه کارتخوان داریم. اگر بخواهیم از مدل‌های تلفنی و یا شبکه‌ای استفاده کنیم نیاز به تعداد زیادی سیم داریم. پس بهترین و منطقی ترین راه استفاده از کارتخوان‌های دارای Wi-Fi می‌باشد. به این صورت که با تهیه یک اینترنت پرسرعت برای آن مجموعه، تمامی کارتخوان‌ها را به آن متصل کنیم.

کارتخوان سیار (GPRS)

این مدل دارای یک قسمت برای سیم‌کارت می‌باشند که با استفاده از اینترنت همراه سیم‌کارت‌ها به شبکه‌ی شتاب متصل می‌شوند. می‌توان گفت این مدل از کارتخوان‌ها در بین عموم بسیار رایج است و بیشتر کسب و کارهای خرد حتی فروشنده‌های دوره‌گرد نیز از این مدل کارتخوان استفاده می‌کنند.

تفاوتی که بعضی از کارتخوان‌ها با یکدیگر دارند در اتصال آن‌ها به تعداد حساب‌های بانکی می‌باشد. بعضی از مدل‌های کارتخوان به یک حساب و بعضی به چند حساب متصل می‌شوند. در حال حاضر تنها کارتخوان موجود در کشور که قابلیت اتصال به چندین حساب بانکی را دارد، verifone می‌باشد. برای اطلاع از نحوه‌ی خرید آن می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شماره تماس واحد کارتخوان

06134492226
09160403865

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *