وبلاگ

تاریخچه خودپرداز

تاریخچه خودپرداز (ATM)

 اما خودپرداز چیست و از کجا آمده است؟

ATM چیست؟ atm مخفف کلمه‌ی Automated Teller Machine است و گاها در زبان فارسی به آن عابر بانک نیز گفته می‌شود. در واقع خودپرداز یک کامپیوتر طراحی شده برای مدیریت حساب‌های بانکی می‌باشد. منظور از مدیریت حساب، می‌توان انجام و ارئه خدمات بانکی نظیر کارت به کارت، پرداخت قبوض، خرید شارژ و دریافت پول نقد را نام برد.

تاریخچه خودپرداز

تاریخچه خودپرداز به اواخر سال 1960 باز میگردد. در پایان سال 1960 مردم بیشتری دردنیا مایل به استفاده از سیستم بانکداری سلف سرویس شدند.در سال 1967 یک فرد اسکاتلندی به نام John Shepherd-Barron این ایده به ذهنش رسید که ماشین سیار فروش آبنبات وجود دارد ، چرا برای پول نقد ، نه؟ در همان سال اولین خودپرداز با همکاری بانک Barclays در لندن به صورت آزمایشی پدیدار شد و در کمتر از 50 سال چنان در دنیا فراگیر شد که امروزه زندگی و انجام امور روزانه بدون وجود آن‌ها سخت و غیر‌ممکن است.

رواج خودپرداز‌ها

اولین دستگاه خودپرداز در سال 1969 به صورت عمومی شروع به کار کرد. دستگاه‌های خودپرداز به سرعت تحول بزرگی در صنعت بانکداری ایجاد کردند، از این رو که دیگر لازم نبود برای انجام معاملات اساسی به بانک‌ها مراجعه کرد. در ده 1980 این دستگاه‌ها به طرز چشم‌گیری محبوب شدند و بیشتر عملیاتی که  توسط نیروی انسانی در بانک‌ها انجام می‌شد را بر عهده گرفته بودند. دستگاه‌های خودپرداز در نهایت فراتر از بانک‌ها رفتند و امروزه می‌توان آن ها را همه جا، از ایستگاه‌های پمپ بنزین و مترو گرفته تا حتی در قطب جنوب دید. خودپردازها چنان در بین مردم فراگیر شدند که امروزه همانند تلفن‌های همراه عضو جدانشدنی زندگی می‌باشند. در حال حاضر بیش از 1 میلیون دستگاه فعال در سراسر دنیا وجود دارد که هر 5دقیقه یکی به آن اضافه می‌شود.

انقلابی در دستگاه‌های خودپرداز

در دهه 90 میلادی با استفاده بیشتر مردم،  بانک‌ها شروع به دریافت مطالبه از مشتریان برای استفاده از خودپردازها(کسر کارمز) کردند و همچنین مردم با جرایم نقدی و حقه‌های استفاده از خودپرداز آشنا شدند. سارقان با هدف قرار گرفتن خودپردازهای دور افتاده و یا کم نور و یا با دزدین کارت و رمز کارت و حتی ساخت ماشین‌های جعلی برای سرقت اطلاعات(Skimming)،  نرخ جرایم مرتبط با خودپردازها را بالا بردند. از این رو بانک ها اقدام به نصب دوربین‌های مدار بسته کردند و داشتن دوربین مدار بسته تبدیل به یکی از ملزومات داشتن خودپرداز شد.

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *