نحوه دریافت شبا بانکی

شبا بانکی چیست و دریافت شبا بانکی به چه شکل می باشد؟

در این مقاله با نحوه دریافت شماره شبا بانکی سخن آشنا خواهید شد، اما شبا بانکی چیست، چه کاربردی دارد و برای دریافت شبا بانکی چه کاری باید انجام داد؟

شماره شبا بانکی چیست؟

شبا شماره حساب بانکی شما می باشد. شبا بانکی عددی 24 رقمی است که معرف یک حساب بانکی منحصر به فرد در سیستم نظام بانکی ایران می باشد. شبا بانکی در واقع یک استاندارد بین‌المللی برای شناسایی حساب‌های بانکی افراد بوده و معادل International Bank Account Number) IBAN) در بانک‌های بین‌المللی است. هدف این شبا بانکی ایجاد یک شبکه‌ی یک‌دست و یک‌پارچه برای سیستم بانکی در دنیا می باشد.

برای دریافت شبا بانکی چه کاری باید انجام داد؟

برای دریافت شبا بانکی به 3 روش می‌توان اقدام نمود. روش اول مراجعه به سایت بانکی که در آن حساب دارید. در روش دوم شما می‌توانید به خودپرداز بانکی که در آن حساب دارید مراجعه نمائید. در روش سوم می‌توانید به صورت حضوری به بانک مورد نظر مراجعه نموده و درخواست خود مبنی بر دریافت شبا بانکی را ارائه دهید.

همچنین شما می‌توانید برای دریافت شماره شبا بانکی خود، بر روی بانک موردنظر کلیک کنید.

مزایای شماره شبا بانکی چیست؟

شماره شبا بانکی همانند یک شماره حساب معمولی، تمام اطلاعات یک حساب بانکی را دارد. شما می‌توانید با استفاده از این شناسه پول خود را به حساب دیگران انتقال دهید و نگران چیزی نباشید.

اگر به هنگام وارد کردن آن اشتباهی رخ دهد، متصدی بانک و یا سامانه‌های بانکی متوجه خطا می‌شوند و آن را گزارش می‌دهند. برعکس استفاده از شماره حساب که به هنگام انتقال پول خطای زیادی رخ می‌دهد.

اگر برای حواله‌ای از شماره شبا استفاده می‌کنید، دیگر نیاز نیست نام بانک، کد شعبه و غیره را وارد کنید، زیرا تمامی این اطلاعات در این شناسه وجود دارد.

کاربردهای آن

  • خرید ابزارهای بانکی مرتبط به پول نقد مانند دستگاه کارتخوان
  • دریافت درگاه اینترنتی برای فروشگاه‌های آنلاین
  • انتقال وجه پایا (سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی)
  • انتقال وجه ساتنا(سامانه تسويه ناخالص آتي)

تفاوت شماره شبا بانکی با شماره کارت و شماره حساب چیست؟

شماره حساب

یک شماره برای شناسایی حساب شما در بانک است و برای انتقال وجه در بین حساب‌های یک بانک کاربرد دارد.

شماره کارت

شماره کارت عموما برای حساب‌های کوتاه ‌مدت سپرده شخصی صادر می‌شود. شماره کارت در سیستم بانکی ایران یکتا است و می‌توان برای جابجایی وجه نقد بین بانکی استفاده کرد. شماره شبا و شماره حساب تاریخ انقضا ندارند ولی شماره کارت تاریخ انقضا دارد.

شماره شبا

هر شماره‌ حساب یک شناسه یکتا دارد که شبا نام دارد و برای انتقال وجه بین ‌بانکی استفاده می‌شود.

نویسنده: مهندس یزدانی