وبلاگ

نکات امنیتی برای استفاده از خدمات بانکداری

به گزارش بسیاری از خبرگزاری‌ها گزارش‌های منتشر شده از سوی پلیس فتا در سال‌های اخیر نشان از رشد سریع و بسیار زیاد کلاهبرداری‌های مالی و سوءاستفاده کلاهبرداران از کمبود آگاهی مردم در استفاده ایمن و صحیح از خدمات بانکداری الکترونیک دارد؛ استفاده از خدمات بانک‌داری الکترونیک نیازمند رعایت کردن نکات امنیتی بسیار زیادی است که شاید بسیاری از آن‌ها برای شما تکراری باشد ولی بازگو کردن آن‌ها خالی از لطف نیست. در این‌جا به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

واریز وجه و کارت به کارت

شاید برای شما پیش آمده باشد که برای انجام کارت به کارت و دادن شماره کارت به شخصی که از آن مبلغی می‌خواهید به جای آن که شماره کارت خود را برای آن شخص ارسال کنید، از کارت خود عکس گرفتین و عکس کارت را با تمام مشخصات ارسال کردین. این کار بسیار اشتباه است و توصیه ما به شما این هست که هیچ گاه تاریخ انقضای کارت خود و کد اعتبارسنجی کارت(CVV۲) را در اختیار کسی قرار ندهید.

به هیچ‌گاه با افرادی که تلفنی با شما تماس می‌گیرند و به دلایل مختلف اطلاعات کارت بانکی شما را درخواست می‌کنند اعتماد نکنید.

همچنین در صورت مواجه شدن با تماس‌های مشکوک به سرعت با شماره تلفن ۹۱۰۰۹۹۶۰ تماس بگیرید. و همچنین به شما توصیه می‌کنیم سرشماره‌هایی که بانک‌ها برای ارسال پیامک استفاده می‌کنند را در تلفن همراه خود ذخیره کنید و در صورت دریافت پیامک‌های مشکوک از سایر سرشماره‌ها از طریق مراجع مربوطه پیگیری کنید.

اقدامات امنیتی در خصوص رمز کارت بانکی

هنگامی که برای اولین بار کارت خود را از بانک تحویل می‌گیرید به پاکتی که رمز کارت در آن قرار دارد دقت کنید. این پاکت باید سالم و بدون پارگی باشد.

به محض دریافت پاکت رمز کارت بانکی، آن را به رمز دلخواه خود تغییر دهید و هیچ‌گاه از رمز اولیه‌ای که بانک به صورت خودکار برای شما تعیین کرده است استفاده نکنید.

رمز ۴رقمی که انخاب می‌کنید تا حد امکان ساده و قابل حدس نباشد. از قرار دادن اعدادی همچون تاریخ تولد خود به عنوان رمز کارت بانکی خود داری کنید.

از یادداشت کردن رمز کارت بانکی خود در تلفن همراه و یا نوشتن بر روی کاغد و نگه‌داری آن در کنار کیف پول خود اکیدا امتناع کنید.

توصیه‌های امنیتی استفاده از خودپرداز

تا حد امکان شب ها از مراجعه به خودپردازهایی که در محل‌های کم رفت و آمد و تاریک قرار دارد ، خودداری نمایید.

به اطراف خود توجه کنید و از نبود دوربین سارقان در محیط اطراف خودپرداز اطمینان حاصل کنید.

در صورت ضبط کارت در خودپرداز، برای اطمینان از سرقت نشدن کارت، باید حداقل یکی از موارد ذیل رخ دهد: نمایش پیام خارج از سرویس شدن خودپرداز، چشمک زدن چراغ LED کارت‌خوان.

هنگام وارد کردن رمز در دستگاه خودپرداز، طوری جلوی دستگاه بایستید که کسی امکان دیدن صفحه کلید را نداشته باشد و یا از دست دیگر خود برای مخفی کردن رمز کارت استفاده کنید.

برای انتقال وجه با خودپرداز نیازی به استفاده از منوی انگلیسی نیست. منوی انگلیسی برای بهره‌برداری مسافران خارجی ایجاد شده است.

رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز و کارت خوان را در محل رها نکنید.

هنگام انتقال وجه، فرد دریافت‌ کننده وجه فقط کافی است شماره ۱۶ رقمی کارت خود را اعلام کند و به ارائه سایر اطلاعات کارت یا مراجعه به دستگاه خودپرداز نیازی ندارد.

توصیه‌های امنیتی استفاده از همراه بانک

نرم افزار همراه بانک را مستقیم از روی سایت اختصاصی بانک مربوطه دریافت کنید و هرگز از سایت‌های غیر معتبر و پست الکترونیک دریافت نکنید.

در صورت مفقود شدن یا سرقت گوشی و یا سیم کارت تلفن همراه، بلافاصله رمز حساب و رمز دوم کارت خود را تغییر دهید.

پیش از واگذاری گوشی تلفن همراه خود ابتدا گزینه بازگشت به تنظیم های اولیه را انتخاب و برنامه را از روی گوشی حذف کنید.

با این اقدام همه اطلاعات حساب‌های ثبت شده و نیز پیام‌های دریافتی شما بر روی گوشی از بین می رود.

پیش از واگذاری سیم کارت، چنانچه سیم کارت دیگری را جایگزین نمی‌ کنید لازم است حساب‌ها و سرویس‌های یکطرفه درخواستی خود را حذف کنید و در صورتی که از سیم کارت جایگزین استفاده می نمایید مطابق بند بعدی عمل کنید.

 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شود. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *